Rzodkiewka i jej odmiany, uprawa rozdkiewki w ogródku

Rzodkiewką nazywa się popularnie odmianę rzodkwi zwyczajnej. Należy ona do rodziny kapustowatych. Warzywo to jest bogatym źródłem witaminy C, a jej uprawa jest dość prosta. Z tego powodu uprawiana jest bardzo często na działkach oraz przydomowych ogródkach. Spotyka się nawet uprawy na balkonie. Rzodkiewka ma wiele odmian, których uprawa oraz wymagania nieco się od siebie różnią.

Wyróżnia się tak zwane odmiany wczesne, których czas od siewu do zbioru wynosi około dwudziestu, trzydziestu dni. Odmiany rzodkiewki wczesnej to między innymi Cherry Belle, Mila czy na przykład Opolanka. Większość z nich uprawia się wiosną oraz jesienią, choć istnieją także odmiany całoroczne.
Tak zwane odmiany średnio wczesne wymagają dłuższego okresu od siewu do zbioru. Wynosi on około czterdzieści dni. Wymienić można tu takie rodzaje rzodkiewek, jak choćby Leda, Carmen, Warta i Śnieżka. Jedną z odmian późnych jest natomiast rzodkiewka o nazwie Sopel Lodu. Jej uprawa wiąże się z okresem około sześćdziesięciu dni. Barwa jej skórki jest biała, stąd także charakterystyczna nazwa tej właśnie odmiany.

Poza samym korzeniem rzodkiewki do spożycia nadają się również jej kiełki, które często dodawane są na przykład jako dodatek do sałatek lub kanapek. Warzywo to posiada wiele cennych składników odżywczych oraz mineralnych. Zawiera między innymi spore pokłady żelaza, a także tak zwanych rafanin. Hamują one rozwój bakterii oraz drobnoustrojów. Sok z owoców rzodkwi działa natomiast moczopędnie oraz oczyszczająco.

Bez względu na odmianę rzodkiewki, jej uprawa nie należy do zbyt pracochłonnych i trudnych. Uprawiana może być zatem także przez początkujących ogrodników. Najlepszym podłożem dla jej uprawy jest piaszczysta ziemia. Podlewać należy ją zaś systematycznie w odstępach liczących około dwóch do trzech dni.

W zależności od danej odmiany, konkretne rzodkiewki różnią się od siebie nieco kolorem oraz kształtem. Istnieją rzodkiewki kuliste, cylindryczne oraz nieco wydłużone. Skórka jest najczęściej ciemnoczerwona lub biała.

podoslonami.pl

Sprawdź też jak uprawiać pomidory w przydomowym ogórdku.

Comments Closed

Comments for this post are now closed.